Fotografie Jindřicha Štreita z Urologické kliniky vystavují v obchodním centru Galerie Přerov

11. 9. 2019

Deset let letos uplynulo od smrti zpěváka Pavla Nováka. Autor hitů Nádherná láska, Pihovatá dívka nebo Malinká po dlouhém boji podlehl rakovině prostaty. Jeho syn Pavel se rozhodl toto smutné výročí připomenout výstavou fotografií Jindřicha Štreita z cyklu Tichá nemoc, které vznikly na Urologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a upozorňují na nebezpečí a zákeřnost „tichého zabijáka“, tedy karcinomu prostaty.

„Loni jsem při pravidelné kontrole zjistil, že moje výsledky nejsou úplně ideální a prožíval složité období. Když jsem se už smířil s operací a šel před odletem do Austrálie znovu na krevní testy, došlo k překvapivému obratu - vše bylo v pořádku. Potvrdilo se mi, že pokud se i ke složitým okamžikům postavíme čelem, dáváme nemocem najevo, že u nás nemají místo, a když se o to pokusí, nebudou to mít jednoduché,“ shrnul své vlastní zkušenosti pro Přerovský deník zpěvák Pavel Novák mladší. Po vyšetřeních prostaty, biopsii a magnetické rezonanci se proto rozhodl, že chce fotografie Jindřicha Štreita znovu ukázat lidem.

Světoznámý dokumentarista fotografoval po celý rok 2008 na Urologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. S citlivostí a vnímavostí sobě vlastní sledoval příběhy pacientů s karcinomem prostaty, od prvních vyšetření až po operace. Výsledkem je působivý soubor fotografií zachycujících nemocné i zdravotnický personál. „Jindřich Štreit je skutečně mimořádně vnímavý pozorovatel. Málokdo má takový dar zachytit bolesti, obavy i naději v jediném záběru,“ uvedl tehdy přednosta Urologické kliniky a iniciátor projektu prof. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D. „Tyto fotografie jsou burcující, nejde v nich o estetickou záležitost,“ prohlašuje o cyklu Tichá nemoc profesor Jindřich Štreit.

Jak Vladimír Študent, tak Jindřich Štreit se zúčastnili pondělní vernisáže výstavy v Galerii Přerov v Čechově ulici. Podle Pavla Nováka má výstava upozornit na nebezpečí rakoviny prostaty a alarmovat muže, aby věnovali svému zdraví patřičnou pozornost. „Stačí návštěva obvodního lékaře nebo přímo urologa a absolvování odběru krve, v níž specialisté snadno ověří podle tzv. PSA, je-li muž potencionálním pacientem, urologie, či nikoliv,“ doplňuje zpěvák. Výstava Tichá nemoc potrvá až do 20. října, kdy se v Městském domě v Přerově uskuteční vzpomínkové koncerty na zpěváka Pavla Nováka.

Foto: www.PavelNovak.cz