Co je robotická chirurgie?
Urologická klinika Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci se v roce 2009 významně podílela na vzniku Univerzitního robotického centra. Univerzitní robotické centrum tvoří specializovaný sál, který je vybaven chirurgickým robotem Da Vinci S HD, příslušnou technikou a kvalitními monitory pro mini-invazivní roboticky asistované operace. Mimo operativu se centrum zaměřuje i na akademickou sféru a provádí školení studentů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2017 jsme provedli již dvoutisící robotickou operaci.
Robotický tým:
- prof. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D.
- doc. MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D., FEBU
- MUDr. Michal Grepl, Ph.D.
- MUDr. Igor Hartmann, Ph.D.
- MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., FEBU
- MUDr. František Hruška, FEBU
- MUDr. Jan Šarapatka, Ph.D., FEBU
Co je robotická chirurgie?
Roboticky asistovaná chirurgie je typ minimálně invazivní chirurgie. Termín „minimálně invazivní“ znamená, že namísto přístupu k cílovému orgánu pomocí velkého řezu používáme miniaturizované chirurgické nástroje, které mohou být do těla pacienta umístěny přes miniaturní ranky. Tyto nástroje jsou připevněny ke třem robotickým ramenům, která umožňují chirurgovi maximální rozsah a přesnost pohybů. Čtvrté rameno drží kameru, jejíž obraz je prostorový (trojdimenzionální- 3D), zvětšený a ve vysokém rozlišení (HD). Chirurg ovládá jednotlivá ramena včetně kamery z konzoly umístěné v operačním sále.
Díky výbornému obrazu a přesnosti pohybů se během operace výrazně snižuje riziko ztráty krve, je minimalizováno poškození okolních tkání, v pooperačním období je zase potřeba méně léků tlumících bolest. Oproti otevřené operativě se zkracuje doba pobytu v nemocnici, doba potřebná k plnému zotavení, tím pádem i dřívější návrat do plnohodnotného života.
Robotické urologické výkony jsou ve Fakultní nemocnici Olomouc vedeny prof. MUDr. Vladimírem Študentem Ph.D., jenž je předsedou České robotické společnosti, a který provedl více než 1100 robotických operací.
Jaké jsou výhody robotické operativy?
- kratší doba pobytu v nemocnici
- méně bolesti po operaci
- rychlejší zotavení
Jaké výkony provádíme?
- odstranění prostaty pro nádor (roboticky asistovaná radikální prostatektomie)
- odstranění nádoru z ledviny (roboticky asistovaná parciální nefrektomie)
- operace ledvinné pánvičky pro poruchu odtoku moči (roboticky asistovaná pyeloplastika)
Jaký pacient je vhodný pro robotickou operaci?
S každým pacientem, u kterého je potřeba provést jednu z výše uvedených operací, probereme jeho celkový zdravotní stav a přidružená onemocnění a na základě všech informací doporučíme nejvhodnější typ operace. Robotické výkony provádíme i u dětských pacientů (roboticky asistovaná pyeloplastika). U dětí je rozhodující především vzrůst, operujeme děti starší 8 – 10 let.