Fakultní nemocnice Olomouc pořídila druhý robotický operační systém. Pomůže zdvojnásobit počet špičkových výkonů

16. 4. 2025

Robotické centrum, které pro vybrané operační výkony v urologii, gynekologii, ORL a chirurgii využívá služeb robota da Vinci Xi, funguje ve Fakultní nemocnici Olomouc od září 2009. Na konci března letošního roku do svého centra největší zdravotnické zařízení na střední Moravě pořídilo druhý robotický operační systém stejné značky. Díky němu se roční kapacita robotických operací, které jsou pro pacienty šetrnější a bezpečnější než „klasicky“ prováděné výkony, zvýší ze současných zhruba 500 na téměř dvojnásobek - bezmála 1000 operací s robotickou asistencí za rok!

  • Obrázek 1: Druhého chirurgického robota da Vinci Xi si odborníci z FN Olomouc převzali na konci března.

 

„Pořízení druhého systému do našeho robotického centra je v souladu s filosofií Fakultní nemocnice Olomouc, která se pro práci našich špičkových odborníků snaží zajistit nejlepší podmínky. Samotná technologie sice sama o sobě nezaručuje tu nejkvalitnější možnou péči, spolu s erudicí našeho zdravotnického personálu a dalším pokrokem i v jiných oblastech však napomáhá posouvat zdravotní péči, kterou poskytujeme zdaleka nejen obyvatelům Olomouckého kraje, na vyšší úroveň,“ říká ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Americký robotický operační systém da Vinci Xi se skládá z pacientského vozíku s operačními rameny, videověže s monitorem a z chirurgické konzole, za kterou sedí operatér. Všechna robotická ramena jsou umístěna na jednom pacientském vozíku, což snižuje prostorovou náročnost celého systému a umožňuje operativu těžko dostupných míst. Nedílnou součástí celého systému je mobilní operační stůl, který musí být plně kompatibilní a systémově propojený s robotem. Operační stůl umožňuje polohování pacienta přímo při výkonu bez nutnosti odpojení robotických ramen, což snižuje operační čas a eliminuje případné komplikace u kritických pacientů.

  • Obrázek 2: Dosavadní výsledky i budoucnost robotické chirurgie na jednotlivých klinikách prezentovali jejich přednostové spolu s ředitelem FN Olomouc Romanem Havlíkem a náměstkem pro léčebnou péči Zdeňkem Kojeckým.

 

Miniinvazivní laparoskopická operativa pomocí robotického systému výrazně snižuje riziko chyb a poškození okolních tkání například vlivem třesu rukou. Velkou pomocí je také 3D zobrazení operačního pole bez nutnosti použití brýlí, což lékařům umožňuje lepší orientaci v operované tkáni.

Robotický operační systém da Vinci Xi má schválené indikace pro urologii, obecnou chirurgii včetně koloproktologie a hepatopankreatobiliární chirurgie, hrudní chirurgii a gynekologii, ORL (transorální chirurgii), a to včetně operací dětí. „Díky druhému robotickému operačnímu systému vzniká prostor pro výrazné rozšíření stávající operativy plus zavedení nových robotických výkonů - kardiovaskulárních a hrudní chirurgie,“ poznamenává primář Urologické kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D., FEBU, jenž je odborným lékařským garantem provozu robotického centra nemocnice.

  • Obrázek 3: Novináři mohli práci týmu robotické chirurgie zdokumentovat přímo na operačním sále.

 

Robot da Vinci disponuje velkým portfoliem operačních nástrojů s širokou škálou rozsahu pohybů a různými velikostmi distálních konců, díky čemuž lze pro každý typ tkáně vybrat vhodný nástroj. Na operačním sále není při samotném výkonu přítomen pouze operující chirurg, ale celý komplexní tým specialistů, který se skládá z asistujících lékařů, instrumentářů, sanitářů, anesteziologického týmu a biomedicínského inženýra. Ten má na sále na starost přípravu robotického operačního systému před každou operací a jeho nastavení do správně polohy, protože pro každou operaci je třeba specifické rozložení operačního sálu. 

Od září roku 2009, kdy začalo robotické centrum v olomoucké fakultní nemocnici sloužit, v něm tamní odborníci, kteří zde pomáhají lidem nejen z nejbližšího okolí, ale také třeba ze Slovenska či Polska, provedli celkem 5757 operačních výkonů (údaj k 4. dubnu letošního roku). Nejčastějšími uživateli robotického systému jsou po celou dobu jeho provozu chirurgové z Urologické kliniky s 4428 výkony - z toho bylo 3351 operací prostat a dále zejména resekce ledvin, plastiky močovodů, odstraňování břišních metastáz při nádorech varlat či odstraňování postižených nadledvin.

  • Obrázek 2: Od roku 2009 využili odborníci robotický systém při bezmála šesti tisících výkonech.

 

Jako druzí následují s počtem 1003 výkonů operatéři z Porodnicko-gynekologické kliniky. Největší zastoupení mají operace gynekologických zhoubných nádorů, následují robotické výkony u pacientek s endometriózou, se sestupem pánevních orgánů, s myomy, velmi velkými dělohami a s poruchami plodnosti. Unikátem je soubor zhruba desítky robotických abdominálních cerkláží u žen, které nemohou donosit těhotenství do porodu.

K urologům a gynekologům se v roce 2019 prvními operacemi na robotovi přidali také specialisté z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (doposud 98 operací). Robotický systém se v tomto případě využívá k odstranění zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku v situaci, kdy umístění rakoviny vyžaduje k jeho radikálnímu odstranění velké řezy zevně na krku a v některých případech i protnutí dolní čelisti.

Trojicí v rámci České republiky unikátních výkonů na slinivce břišní zahájili v listopadu roku 2022 specialisté z Chirurgické kliniky FN Olomouc jako jedni z prvních v tuzemsku program robotické chirurgie slinivky břišní. Nyní mají za sebou 228 robotických operací, vedle pankreatu také resekce střev, žlučníku, rekta a nově i plic.

Pořízení druhého systému da Vinci Xi do robotického centra přišlo Fakultní nemocnici Olomouc na částku více než 2 miliony Eur.

 

Pořízení druhého systému da Vinci Xi je pro mě osobně velmi významný okamžik – je to milník na cestě, na kterou jsem se vydala už v roce 2008, kdy jsme s tímto systémem začínali. Je to cesta plná neustálého vzdělávání, zdokonalování a úzké mezioborové spolupráce – mezi urologií, chirurgií, gynekologií a ORL. Jsem hrdá na svou práci v Univerzitním robotickém centru FN Olomouc. Touto cestou bych ráda vyzdvihla práci svých kolegyň a kolegů z centrálních operačních sálů – instrumentářek, biomedicínských inženýrů a sanitářů – a poděkovala jim za jejich profesionalitu, každodenní nasazení a trpělivost. V současnosti se v našem centru pouštíme do nových robotických operací v oblasti hrudní chirurgie a kardiochirurgie.
Martina Fričarová, úseková sestra, Centrální operační sály, FN Olomouc

 

Přečtěte si příběhy pacientů

Pozorná dcera pomohla u matky odhalit nádor na slinivce. Robotická operace na chirurgické klinice FN Olomouc ji vrátila zpět do života

Čtyři bratři „podědili“ po tátovi rakovinu prostaty

Roboticky asistovaná operace zbavila pacienta krčního nádoru bez zbytečných řezů. Za týden byl doma