Čtyři bratři „podědili“ po tátovi rakovinu prostaty. Prevence je pro její včasný záchyt klíčová, připomínají urologové z FN Olomouc

16. 4. 2025

Pan Zdenek Kosík se na Urologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc podrobil v roce 2016 odstranění prostaty z důvodu prokázaného zhoubného nádoru. Stejné onemocnění přitom postupně postihlo i všechny jeho bratry. Jejich táta navíc na pozdě odhalené metastáze rakovinného bujení zemřel. Tři z bratrů díky prevenci a včasnému záchytu onemocnění podstoupili zavčas roboticky asistované odstranění prostaty a po operaci se velmi rychle vrátili k plnohodnotnému způsobu života. Právě prevence je podle odborníků z oboru urologie jednoznačnou podmínkou toho, jak riziko zákeřné nemoci odhalit včas a mít vysokou šanci na přežití bez obtížných a nevratných následků.

  • Obrázek 1: Urologové využívají robotický systém ze všech pracovišť FN Olomouc nejvíce.

 

„Náš otec měl rakovinu už před mnoha roky, a přestože absolvoval operaci, na svou nemoc před šestnácti lety zemřel. Pokud vím, na onemocnění se přišlo pozdě a ve fázi metastází už jej nešlo zachránit,“ vzpomíná pan Zdenek Kosík. „Zhruba dva, či tři roky po jeho úmrtí odhalila kontrola u našeho nejstaršího bratra zvýšené hodnoty PSA, které signalizují nádor na prostatě. Jeho přítomnost se následně potvrdila, bratr byl na operaci provedené klasickým způsobem. Z nejhoršího se sice dostal, ale skončil s vývodem, dodnes chodí každý měsíc na onkologii a má bohužel trvalé následky. Teprve toto pro nás bylo varováním, do té doby jsme možnou dědičnou zátěž neřešili. Přestože každý už bydlíme někde jinde, máme stále stejného praktického lékaře v Olomouci, který nás začal velmi pečlivě sledovat,“ říká Zdenek Kosík, jenž měl původně bratry čtyři, ale jeden z nich zahynul po tragickém úrazu.

Brzy po operaci sourozence se při preventivní kontrole prokázala zvýšená hodnota PSA i u pana Zdenka. „Do měsíce od pozitivního nálezu jsem byl na Urologické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc operován s pomocí robota a do čtrnácti dní jsem byl zpět doma a o zákroku jsem v podstatě téměř nevěděl. Už je to asi deset let, můj život to nijak nepoznamenalo, mám všechny funkce zachovány a jen pravidelně absolvuji kontroly,“ pochvaluje si Zdenek Kosík.

Úplně stejná situace se pak opakovala i u jeho dvou zbývajících bratří, nejprve mladšího a nakonec i staršího. „Oba byli operováni roboticky, oba jsou dnes zcela fit a rekonvalescence u nich trvala také jen týden až dva. Nejhůř tedy dopadl nejstarší brácha, který bohužel šel na operaci pozdě a probíhala tradiční metodou. Věřím, že nám ostatním pomohla včasná prevence, kterou bohužel táta a nejstarší z nás neměli. A dodnes jsem přesvědčen, že totéž by asi potkalo i pátého z nás, kdyby svůj úraz tehdy přežil,“ domnívá se Zdenek Kosík.

„Příběh rodiny bratrů Kosíkových je v mnohém velmi typický. Ukazuje, že pokud je zhoubné onemocnění prostaty odhaleno včas, může být velmi dobře léčitelné. Preventivní vyšetření, které spočívá v odběru krve se stanovením prostatického specifického antigenu, tedy PSA, a fyzikálním vyšetření, je jednoduché a není důvod se jej obávat. Velmi důležité je zejména v případech, kdy se zhoubné vyšetření prostaty vyskytlo u pokrevních příbuzných,“ upozorňuje přednosta Urologické kliniky doc. MUDr. Igor Hartmann, Ph.D.